Loading...
Oct
23

මීළඟ නාවික හමුදාපති කවුද? සින්නයියා නිසා අවස්ථාව අහිමි නිලධාරින් සැබෑ විරුවන් නොවේද?

66 Views

ට්‍රැවිස් සින්නයියා වත්මන් ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදාවේ මුල් පුටුවට පත්වන්නේ 2017 08 23 දින ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා විසින් සිදුකල පත්කිරීමත් සමඟින්ය. නාවික හමුදාව තුල ඉහල දස්කම් දැක්වූ මෙම නිලධාරියා පසුගිය යුද්ධය පැවතී කාල සීමාව තුල සතුරු බලමුළු වනසමින් මාතෘ භුමිය වෙනුවෙන් සිය දිවිය කැපකළ නිලධාරින් අතර ප්‍රමුඛ පෙලේ පසුවූ නිලධාරියෙකි.

මානුෂික මෙහෙයුම අවසන් වනවාත් සමඟම එකල පැවතී දේශපාලන හා ජාතිවාදී ගැටළුවලදී තමාට එල්ලවන පීඩනය හා ජාතිවාදී හා දේශපාලන පලිගැනීම් මෙන්ම කෙනෙහෙලිකම් හමුවේ රට හැර යන මෙම නිලධාරියා ඇමරිකානු පුරවසිභාවයද සහිතව රාජතාන්ත්‍රික නිලධාරියකු ලෙස සේවය කරන්නේ ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදාවෙන් ඉවත්ව ගිය නිලධාරියකු ලෙසින්ය.

මෙසේ විදේශ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික නිලධාරියකු ලෙස සේවය කරමින් සිටින අතරතුර 2015 වසරේ ජනවාරි 8 වනදා ශ්‍රී ලංකාව තුල දේශපාලනය බලයේ වෙනසක් සිදුකරමින් පැවති රාජපක්ෂ රජය පෙරලා දමා මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා ජයග්‍රහණය කර නව දේශපාලන තන්ත්‍රයක් මෙරට ස්ථාපිත විය. මේ වෙනසත් සමඟ එදා රාජපක්ෂවරුන්ගේ පලිගැනීම් නිසා විදෙස් ගතව සිටි ත්‍රිව්ධ හමුදාවේ බොහෝ දෙනකු නැවත මෙරටට පැමිණියහ. ඒ අතර වත්මන් යුධ හමුදාපති මහේෂ් සේනානායක ඇතුළු නිලධාරින් අතර නාවික නිලධාරි සින්නයියා මහතාද විය. ජ්‍යෙෂ්ඨත්වය සලකා බැලීමේදී මේ නිලධාරීන්ට රටේ හමුදාපති වරුන් වීමටද අවස්තාව ඇති බව ඔවුන්ද දන සිටින්නට ඇත. ත්‍රිවිධ හමුදා නිලධාරීන් ලෙස රටේ සියලු හමුදා නිලධාරින් දකින සිහිනයක් වන විශ්‍රාම යාමට දිනකට හෝ පෙර තම හමුදාවේ හමුදාපති ලෙස පත්වීම් ලැබීම හා හමුදාපතිවරයකු ලෙස විශ්‍රාම යාම මේ නිලධාරීන් තුලද නොතිබුනා නොවිය හැකි බව අපගේ මතයයි.

කෙසේ වෙතත් එලෙස නැවත මෙරටට පැමිණෙන වත්මන් නාවික හමුදාපතිවරයා නාවික හමුදාවෙන් ඉවත්ව ගොස් වසර 6ක් ගත වුවද එකල එල්ලවූ දේශපාලන බලපෑම් ආදිය සැලකිල්ලට ගෙන ඉටුවිය යුතු සාධාරණය ඉටු කරමින් ඔහු ඉවත්වූ දිනයේ සිටම නැවත සේවයේ පිහිටුවීමට රජය තීරණය කරන්නේ සේනාධිනායකයා ලෙස ජනාධිපතිවරයාගේ අනුමැතිය ඇතිවය. මේ සමඟම ට්‍රැවිස් සින්නයියා මහතාට තම විශ්‍රාම යාමට පෙර මෙරට නාවික හමුදාපති වරයා බවට පත්වීමේ හැකියාව ලැබේ. රාජ්‍යතාන්තික සේවයේ සිට මසකට ඩොලර් 20,000ක් පමණ උපයා නැවත නාවික හමුදාපති වීම ඔහුට අවැඩක් නොවන්නේ රටේ නාවික හමුදාපතිවරයා ලෙස පත්වීමට ඔහුට වරම් ලැබීමත් සමඟය.

මිට ප්‍රථම නාවික හමුදාපති ධුරය හෙබවූ රවින්ද්‍ර විජේගුණරත්න මහතා විශ්‍රාම යාමට ආසන්නවත්ම නාවික මහුදාපති වීමට සිටින නිලධාරින් ලයිස්තුවේ සිටින අය පිලිබඳ ආරක්ෂක ප්‍රධානින් හරහා ජනාධිපතිවරයාගේද අවධානය යොමු වන අතර මානුෂිය මෙහෙයුම සමයේ දස්කම් දක්වමින් සිටි නිලධාරීන් රැසක් සමඟ දේශපාලන පලිගැනීම් වලට ලක්වුවන් රැසක්ද මේ අතර සිට ඇත. ඔවුන් අතරින් 21 නාවික හමුදාපතිවරයා ලෙස ට්‍රැවිස් සින්නයියා පත්වන්නේ සමාජ ජාල මාධ්‍ය හා රටේ මාධ්‍ය තුල සින්නයියා මහතා වෙනුවෙන් දැඩි කැමැත්තක් සමගින් වන අතර ජාතිවාදී හා මහින්ද වාදී සමහර සමාජ ජාල වල දොශාරෝපනද මධ්‍යයේය.

මෙලෙස පත්වන 21 වන ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදාපතිවරයාගේ සේවය ඔක්තෝම්බර් 23 දින ඉක්ම යන අතර ඒ මෙරට නීතියට අනුව ඔහුගේ විශ්‍රාම යාමේ වයස සම්පුර්ණ වන බැවිනි. අද වනවිට රටේ සමාජ ජාල මාධ්‍ය වල පුවත් පලවන්නේ ජනාධිපතිවරයා හා සින්නයියා මහතා අතර ඇති ගැටළුවක් නිසා හා වෙනත් යම් යම් ආරවුල් නිසා ඔහුට සේවා දිගුවක් නොදීමට තීරණය කොට ඇති බවයි.

කෙසේ වෙතත් ට්‍රැවිස් සින්නයියා මහතාට සේවා දිගුවක් ලබා දුනහොත් ඔහුට පසුව නාවික හමුදාපති වීමට සිටින රට වෙනුවෙන් කැපවීම් කල නාවික නිලධාරීන් කිහිප දෙනෙකුට නාවික හමුදාපති ධුරය හෙබවීමට ඇති අවස්තාව අහිමිව යන බවද වාර්තා වන අතර සේවය හැරගොස් තානාපති සේවයේ සිට නැවත සේවයට පැමිණි එක් නිලධාරියකුට යුතුකම් ඉටු කිරීමට යාමෙන් තවත් රටට ජාතියට සේවය කල විරුවන් රැසකට ඉන් අසාධාරණයක් සිදුවන්නේ නම් ඒ පිළිබඳව දෙවරක් සිතිය යුතු නොවේද?

තීන්දුව කුමක්දැයි අප නොදන්නා නමුත් තිත්ත නමුත් ඇත්ත නියෝජනය කරන අපට කීමට ඇත්තේ එක පුද්ගලයකු සතුටු කිරීමට සඳහා තවත් දක්ෂයන් රැසක අවස්තාව අහිමි කිරීම සාධාරණ නොවන බවයි….

ඔයාගේ යාලුවන්ටත් බලන්න මේ පුවත ශෙයා කරන්න


මේ පුවත ඔබට දැනුනේ කොහොමද?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Releated Posts :

Leave a Reply

Comments